آیا چای کافئین دارد؟ | مقدار کافئین چای سیاه و سبز

آیا چای کافئین دارد؟ کافئین ماده‌ای طبیعی است که به افزایش متابولیسم، افزایش هوشیاری و آگاهی در بدن انسان می‌شود. این ماده به صورت خوراکی در بسیاری از مواد غذایی موجود است و تقریبا ۹۰ درصد انسان‌ها روزانه آن را در قالب مواد خوراکی مختلف از جمله چای و قهوه مصرف می‌کنند. کافئین تأثیر مستقیم روی سیستم عصبی، خلق و خو، سیستم گوارشی و عروقی دارد. این ماده به صورت محلول در آب بوده و به سرعت جذب بدن می‌شود.

بسیاری از کاربران سوال می‌کنند که آیا چای کافئین دارد؟ میزان این ماده در کدام از نوع چای بیشتر است؟ ما در این مقاله به پرسش‌های شما پیرامون میزان کافئین چای پاسخ خواهیم داد. همراه ما باشید. 

چرا چای کافئین دارد؟ 

اگرچه ساعت نوشیدن چای در روز برای هر ایرانی ممکن است متفاوت باشد اما همه ما ایرانی‌ها بدون شک در مواقع خستگی معتقدیم که یک فنجان چای می‌تواند انرژی بخش بوده و خستگی را از بدن ما خارج کند. این حس انرژی بخش و نشاط‌آور بودن چای به دلیل وجود کافئین در این نوشیدنی سنتی ایرانی است. چای و قهوه از جمله شناخته شده‌ترین منابع کافئین در سراسر دنیا قهوه و چای هستند. البته کافئین در مواد خوراکی دیگری از جمله کاکائو نیز وجود دارند. 

چای کافئین دارد یا تئین

کافئین و تئین به لحاظ شیمیایی فرمول مشابهی دارند. برگ‌های چای حاوی مقادیر قابل توجهی تئین و کافئین هستند. با این حال میزان تئین موجود در چای در مقایسه با کافئین کمتر است. به همین دلیل است که انرژی بخشی چای و اثرات محرک آن به اندازه قهوه نیست. هرچه مدت زمان دم کشیدن چای بیشتر بوده و چای با کیفیت‌تر باشد، میزان کافئین آن بیشتر می‌شود. تئین اثرات محرک بیشتری دارد و باعث آگاهی، تمرکز بیشتر و کاهش حس خواب آلودگی و خستگی در بدن می‌شود. 
یک فنجان چای معمولی حدود ۲۵-۵۰ میلی گرم کافئین دارد. که این میزان با کیفیت، نوع و مدت زمان دم کردن چای متفاوت خواهد بود. 
موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که میزان تئین و کافئین موجود در انواع چای متفاوت است. همچنین مشتقات چای بسیار متفاوت است و تئین یا کافئین تنها بخشی از مشتقات انواع چای محسوب می‌شوند. هرچه رنگ چای تیره‌تر باشد میزان کافئین آن بیشتر خواهد بود. 

چگونه کافئین چای را از بین ببریم

همه انواع چای دارای درصد مشخصی کافئین هستند، اثرات کافئین ممکن است برای بسیاری خوشایند نباشد و با این حال دوست داشته باشند لذت نوشیدن چای را از زندگی خود حذف نکنند. شاید جالب باشد بدانید که می‌توان میزان کافئین موجود در چای را کاهش داد. ترکیب کردن دم نوش‌های گیاهی مختلف با چای و یا استفاده از آن‌ها به جای انواع شناخته شده چای از جمله چای سفید، سبز و سیاه می‌تواند بهترین راه برای لذت بردن از یک نوشیدنی گرم بدون کافئین باشد. 
با این حال اگر علاقه دارید که چای سیاه یا سبز بنوشید و می‌خواهید اثرات کافئین را در آن به شدت کاهش دهید می‌توانید با انجام مراحل زیر این کار را انجام دهید: 

خیس کردن چای قبل از دم کردن


یکی از بهترین روش‌های کاهش کافئین چای آن است که قبل از دم کردن چای، برگ‌های چای را داخل یک ظرف قرار داده و روی آن را با آب ولرم یا آب سرد پر کنید. بعد از مدت کمی آن را صاف کنید و سپس چای را دم کنید. این کار کمک می‌کند که کافئین چای به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند. 

افزایش مدت زمان دم کردن


هرچه مدت زمان دم کشیدن چای طولانی‌تر شود، میزان کافئین آن نیز کاهش می‌یابد. شما می‌توانید چای را داخل آب جوش قرار دهید و اجازه دهید با حرارت آب دم بکشد. (استفاده از فلاسک به جای قوری) 

تنظیم دمای آب


برای این که کافئین چای کاهش پیدا کند دمای آب نقش تعیین کننده‌ای دارد. در مورد چای سیاه بهتر است از آب جوش ۱۰۰ درجه استفاده کنید اما در چای سبز یا سفید دم کردن آن با آب حدود ۸۰ درجه کافی است. به این ترتیب بیش از ۲۰ درصد از کافئین چای کاهش پیدا می‌کند. 

کاهش کافئین چای کیسه‌ای

در مورد چای‌های کیسه‌ای نیز روشی وجود دارد که به کاهش کافئین آن کمک می‌کند. شما می‌توانید چای کیسه‌ای را به مدت ۳۰ ثانیه در یک فنجان آب جوش قرار دهید، سپس محتویات فنجان را دور بریزید و دوباره چای کیسه‌ای را داخل آب جوش تازه قرار دهید. 

مقدار کافئین چای سیاه

اندازه گیری دقیق میزان کافئین موجود در چای کار سختی است. در مورد چای سیاه نیز با توجه به انواع مختلف چای، نمی‌توان با قطعیت در مورد این موضوع صحبت کرد. مواردی چون مکان رویش برگ چای، شرایط خشک کردن برگ ها، فصل چینش، نحوه تابیش نور خورشید به بوته چای و… همگی از جمله مواردی است که در میزان کافئین و تئین موجود در چای تأثیرگذار است. حتی ممکن است نظرات مختلفی در این زمینه بیابید که ضد و نقیض به نظر می‌رسند. با این حال در بسیاری از منابع مقادیری ذکر شده است که می‌توان از آن‌ها به عنوان یک مرجع علمی استفاده کرد. 
مقدار کافئین چای سیاه همان طور که پیش‌تر هم گفتیم بستگی به مدت زمان دم کردن، کیفیت چای و نوع آن دارد. چای سیاه بیشترین مقدار کافئین را در میان انواع چای دارد. مقدار کافئین موجود در یک لیوان چای سیاه ایرانی بین ۲۵ -۱۱۰ میلی گرم است. 

کافئین چای کمرنگ

با توجه به این که در چای کمرنگ میزان کمی از نوشیدنی چای وجود دارد، طبیعتا میزان کافئین موجود در آن نیز کاهش می‌یابد. با این حال اگر فکر می‌کنید که چای کمرنگ یک نوشیدنی بدون کافئین است سخت در اشتباه هستید. میزان کافئین موجود در یک لیوان چای کمرنگ کمتر از ۱۲ میلی گرم خواهد بود. 

میزان کافئین چای ایرانی

در مورد چای ایرانی با توجه به کیفیت و نوع برگ‌های چای می‌توان در مورد میزان کافئین موجود در آن‌ها نظر داد. در ایران نوشیدن چای سیاه و سبز بیشترین طرفدار را دارد. در میان انواع چای موجود در ایران، چای سیاه از کافئین بیشتری برخوردار است، اگرچه همان طور که پیش‌تر هم اعلام کردیم، موارد بسیاری بر میزان کافئین موجود در چای تأثیرگذار هستند. 
بعد از چای سیاه می‌توان گفت که بیشترین میزان کافئین به چای سبز تعلق دارد. میزان کافئین موجود در یک لیوان چای سبز حدود ۳۶ میلی گرم است، با این حال اگر قصد دارید کافئین چای سبز را کاهش دهید می‌توانید با خیساندن برگ چای سبز و یا افزایش مدت زمان دم کشیدن این کار را انجام دهید. 

میزان مجاز مصرف کافئین در روز

شما به عنوان یک فرد بالغ و بزرگسال می‌توانید در طول روز حداکثر ۴۰۰ میلی گرم کافئین مصرف کنید. نوشیدن چای و قهوه به عنوان دو منبع بزرگ کافئین باید به صورت کنترل شده و در حد مجاز باشد. بنابراین توصیه می‌شود با در نظر گرفتن میزان کافئین موجود در انواع چای و با توجه به شرایط سنی و بدنی میزان چای مناسب در روز را استفاده کرده و از فواید آن لذت ببرید. 
جمع‌بندی
برای علاقمندان به چای، هیچ چایی با کیفیت‌تر از چای ایرانی نیست. تهیه چای سبز و چای سیاه ایرانی با کیفیت می‌تواند بهترین انتخاب برای بهره مندی از فواید چای و اثرات شفابخش آن باشد. ما در مجموعه نورجعفری بهترین و با کیفیت‌ترین انواع چای ایرانی سیاه و سبز را برای هموطنان عزیز تهیه کرده ایم. شما می‌توانید برای تهیه انواع چای در بسته‌بندی‌های مختلف و کیفیت بالا به صورت آنلاین از سایت نورجعفری استفاده کنید.
 

مطالب دیگر

خواص چای اول صبح چیست؟ خواص چای سیاه اول صبح چیست؟ خواص چای به همراه صبحانه شامل چه مواردی می‌شود، آیا این سؤال‌ها را تا کنون از خود پرسیده‌اید؟ شاید خیلی از شما این موارد را ندانید؛ پس برای آشنایی با خواص چای سر صبح و خواص چای اول صبح تا انتهایی این مقاله را بخوانید. خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند که با نوشیدن راحت‌تر چای، از خواص چای اول صبح به رزمنده شود و این کار را جز اولویت‌های روزانه خود قرار دهید.

خواص چای برای بدنسازی به‌عنوان یک بدنساز، می‌دانید که تغذیه نقش حیاتی در دستیابی به اهداف تناسب‌اندام شما دارد. درحالی‌که احتمالاً بااهمیت یک رژیم غذایی متعادل و دریافت مناسب مواد غذایی آشنا هستید، ممکن است فواید بالقوه چای را نادیده بگیرید. بله، چای! این نه‌تنها یک تجربه طراوت‌بخش و آرامش‌بخش را ارائه می‌دهد، بلکه انواع خاصی از چای می‌توانند مزایای منحصربه‌فردی را برای تجربه بدنسازی شما فراهم کنند. در این مطلب، وارد دنیای چای شده و بهترین انواعی که می‌توانند رژیم تناسب‌اندام شما را تکمیل کنند، را بررسی می‌کنیم.

در ادامه محتوا به خواص چای کمرنگ و پررنگ، چای کم رنگ برای معده، مضرات چای کم رنگ، چای کمرنگ چقدر کافئین دارد؟، چای پررنگ برای سردرد، چای پررنگ برای اسهال، چای کمرنگ برای اسهال، آیا چای پررنگ برای قلب ضرر دارد؟

از چه سنی به کودک چای بدهیم؟ چای یکی از نوشیدنی‌های محبوب نه‌تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان است. از مراکش و غنا گرفته تا ترکیه و انگلیس، چای نوشیدنی محبوبی به‌حساب می‌آید. هر سفره ایرانی، با چای تزئین شده و با چای از مهمانان پذیرایی می‌کنیم. اما خانه‌ای که کودک درآن باشد، کارش سخت خواهد بود. از یک سن به بعد، کودکان رفتارهای ما را تقلید می‌کنند.

آيا چای سیاه پوست را تیره میکند؟ چای یکی از مهم‌ترین نوشیدنی‌های موجود در کشور ما محسوب می‌شود که میلیون‌ها نفر از آن بهره می‌برند. در این بین، چاه سیاه طرف‌داران بیشتری نسبت به سایر انواع چای دارد. همین امر موجب شده است تا پرسش‌های مختلفی پیرامون این چای و اثراتی که بر روی پوست و سایر اعضای بدن می‌گذارد، وجود داشته باشد. در این متن قصد داریم مضرات و فواید کلی چاه سیاه برای پوست صحبت کنیم. بنابراین، اگر در این زمینه کنجکاو هستید، توصیه می‌کنیم که ادامه متن را به هیچ وجه از دست ندهید.

قند چای چقدر است اینکه قند چای چقدر است از جمله مواردی محسوب می‌شود که نظر بسیاری از کاربران را به خود مشغول می‌کند. همه ما به صورت روزانه چای مصرف می‌کنیم و به همین دلیل لازم است که با جزئیات غذایی این محصول آشنا شویم. مصرف متعادل چای می‌تواند مزایای زیادی را برایمان به همراه داشته باشد، اما مصرف بیش از حد این ماده نیز ممکن است منجر به ایجاد مشکلاتی شود. با ما همراه باشید تا توضیحات بسیار خوبی را در این رابطه به شما عزیزان ارائه کنیم.

مضرات چای برای سنگ کلیه چای یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در کشور ایران و برخی دیگر از نقاط جهان است. ایرانی‌ها این نوشیدنی گرم را در مصارف خانگی، نشست‌های دوستانه، مجالس و مراسم رسمی و غیر رسمی و در فصول مختلف سال مورد استفاده قرار می‌دهند. این نوشیدنی محبوب خواص و مزایای بیشماری داشته و به طور حتم مضراتی هم دارد.

آموزش دم کردن چای چای یک نوشیدنی خاص است و بسیار محبوب در بیشتر کشور‌ها به خصوص آسیا است. بسیاری از کشور‌ها سنت‌های خاص خود را در نوشیدن چای و طرز دم کردن چای دارند، اما هدف اصلی یکسان است و آن تهیه معطرترین چای با حفظ حداکثر مقدار مواد مفید است. در این بخش به معرفی آموزش دم کردن چای می‌پردازیم. برای آنکه یک نهایت لذت را از یک چای دبش و خوش رنگ ببرید، توصیه می‌کنیم که تا انتهای این بخش را مطالعه فرمایید.

مدت زمان و بهترین روش دم کردن چای سبز به دلیل محبوبیت فراوان چای سیاه در بین ایرانیان، همواره شنیده‌ایم که چای سبز جایگزین بهتری نسبت به چای سیاه است و تاثیر قابل توجهی بر سلامتی انسان می‌گذارد. چای سبز دارای آنتی‌اکسیدان های فراوان است که بدن شما را پاکسازی می کند و مانع بروز برخی بیماری‌ها می‌شود.