بهترین زمان مصرف چای

بهترین زمان مصرف چای سیاه و چای سبز چای یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های ایرانیان محسوب می‌شود. این نوشیدنی گرم و مطبوع در انواع مختلفی تولید می‌شود اما در ایران شناخته شده‌ترین نوع چای، چای سبز و چای سیاه است. از نظر پزشکی زمان نوشیدن چای و مقدار آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

به طوری که غلظت چای، زمان استفاده از آن، میزان گرما و... می‌تواند تأثیرات مستقیم بر سلامتی داشته باشد. ما در این مقاله به تمام نکات مرتبط با نوشیدن چای سبز و سیاه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بهترین زمان مصرف چای سیاه

چای سیاه اصلی‌ترین نوع چای مصرفی ایرانی‌ها است. بسیاری از ایرانیان به اندازه‌ای به این نوشیدنی علاقه دارند که هر زمان هوس نوشیدن آن را داشته باشند، چای می‌نوشند. اما همانطور که اشاره مختصری داشتیم ترکیبات چای سیاه و میزان مصرف آن می‌تواند بر سلامتی فرد تأثیرگذار باشد. بنابراین توصیه می‌شود که برای بهره‌مندی از خواص چای سیاه آن را در بهترین زمان ممکن نوش جان کنید.

چای حاوی مقادیری کافئین و فلاونوئید است. بنابراین نوشیدن آن در زمان‌های نامناسب می‌تواند باعث برهم خوردن تعادل درونی بدن و احساسات ناخوشایند باشد. مثلاً نوشیدن چای سیاه نباید بلافاصله بعد از غذا یا در زمان گرسنگی باشد. حتی قبل از خوردن غذا نیز نباید چای نوشید. در چنین شرایطی نوشیدن چای مانع از جذب مواد مغذی غذا خواهد شد.

اگرچه کافئین چای سیاه خیلی زیاد نیست اما نوشیدن آن قبل از خواب ممکن است کیفیت خواب شما را مختل کند. بنابراین می‌توان گفت که بهترین زمان نوشیدن چای سیاه در طول روز استفاده از آن به عنوان میان وعده است. شما می‌توانید با نوشیدن یک لیوان چای به عنوان میان وعده صبح و عصر از تمام مزایای آن بهره‌مند شوید.

شما می‌توانید در تمام طول روز چای را به عنوان یک نوشیدنی استفاده کنید. مصرف حدود ۲ تا ۳ لیوان چای در روز می‌تواند مفید باشد. همچنین در فصول سرد سال نوشیدن چای بسیار لذت بخش بوده و باعث گرم نگه داشتن بدن می‌شود.

نکته دیگری که در مورد مصرف چای باید بدانید این است که غلظت چای نیز می‌تواند در کیفیت و تأثیر این نوشیدنی در بدن تأثیرگذار باشد. هرچه چای غلیظ‌تر باشد، میزان کافئین آن بیشتر خواهد بود و می‌تواند باعث سردرد بی‌خوابی و تحریک مشکلات سیستم گوارشی شود. چای باید کم رنگ و تازه دم باشد تا بتوانید به خوبی از همه فواید آن برخوردار شوید.

بهترین زمان مصرف چای بعد از غذا

نوشیدن چای بلافاصله بعد از غذا می‌تواند روند جذب مواد مغذی را مختل کند. از طرفی چای سیاه برای هضم غذا بسیار مفید است. برای بهره‌مندی کامل از مزایای چای بهتر است که نوشیدن آن را به حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت بعد از غذا موکول کنید. استفاده از چای در این شرایط به کاهش وزن نیز کمک می‌کند. نوشیدن چای سبز نیز قبل و بعد از وعده‌های اصلی غذایی توصیه نمی‌شود. بهترین زمان مصرف چای سبز صبح و به عنوان میان وعده است.

خوردن چای بعد از صبحانه

صبحانه نیز یک وعده غذایی محسوب می‌شود. بر خلاف تصور بسیاری از ما ایرانیان که چای را در وعده صبحانه و به همراه مخلفاتی چون نان، پنیر، کره، عسل، نیمرو و... مصرف می‌کنیم، چنین سبک تغذیه‌ای باعث اختلال در جذب مواد مغذی و مشکلات گوارشی در دراز مدت خواهد بود. چای صبحانه باید حدود نیم تا یک ساعت بعد از این وعده غذایی میل شود تا بیشترین تأثیر مثبت را بر سلامتی داشته باشد.

استفاده از چای سبز در وعده صبحانه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بهتر است که برای نوشیدن این نوع چای در میان وعده صبح برنامه‌ریزی کنید. این نوشیدنی باید حداقل یک تا دو ساعت قبل از وعده ناهار یا شام مصرف شود.

پس اگر عادت به چای صبحانه دارید بهتر است زمان نوشیدن آن را تا نیم ساعت بعد از وعده صبحانه به تأخیر بی‌اندازید. مصرف چای با معده خالی می‌تواند عوارضی چون بیماری‌های گوارشی، رفلاکس و درد معده را به همراه داشته باشد.

نوشیدن چای سیاه قبل از خواب

همانطور که اشاره کردیم چای سیاه دارای مقادیر کمی کافئین است. اگرچه این میزان از کافئین نمی‌توانند مانند کافئین قهوه عمل کند، با این حال در بدن‌های حساس ممکن است نوشیدن چای سیاه قبل از خواب باعث اختلال در کیفیت خواب شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که فاصله‌ای حداقل یک ساعته بین زمان نوشیدن چای و خواب وجود داشته باشد.

خرید چای سیاه

برای خرید چای سیاه به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

زمان خوردن چای سبز برای کبد چرب

یکی از موارد مصرف چای سبز، استفاده از آن برای درمان کبد چرب است. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که چای سبز می‌تواند بیماری کبد چرب را تا ۷۵ درصد کاهش دهد. در واقع پلی فنول‌های موجود در چای سبز با آنزیم‌های گوارشی ترشح شده در روده کوچک تعامل می‌کنند و تا حدی از تجزیه کربوهیدرات‌ها، چربی و پروتئین در غذا جلوگیری می‌کنند.
این باعث می‌شود که چربی هضم نشده و کالری به صورت مدفوع خارج شود. بهترین زمان مصرف چای سبز برای درمان کبد چرب صبح‌ها است. ضمن این که باید به یاد داشته باشید که مصرف بیش از اندازه چای سبز نه تنها درمان‌کننده نیست بلکه خود می‌تواند باعث آسیب‌های کبدی باشد. مصرف این نوع چای باید در حد اعتدال باشد و بیش از ۲ تا ۳ فنجان در روز مصرف نشود.

بهترین زمان استفاده از چای

نکته دیگری که در نوشیدن چای سبز باید به آن دقت داشته باشید این است که چای سبز را نباید بیش از ۲ تا ۳ دقیقه دم کنید. زمان دم کمتر باعث می‌شود که طعم گس و تلخ برگ چای آزاد نشود. هرچه زمان دم کشیدن چای بیشتر باشد، مزه آن تلخ‌تر خواهد بود.

به گفته پژوهشگران بهترین زمان مصرف چای سبز صبح و قبل از ورزش است. با این حال توصیه شده است که این نوع چای را با معده خالی مصرف نکنید. بدترین زمان مصرف چای سبز نیز پس از غذا و شب‌ها است. ترکیبات مختلفی که در چای سبز وجود دارد می‌تواند با مواد معدنی و مغذی موجود در غذا واکنش نشان داده و مانع از جذب موادی چون آهن، مس، کروم، روی و... در بدن می‌شود.

برای بهره‌مندی بیشتر از خواص چای سبز در درمان کبد چرب یا کاهش وزن می‌توانید این نوشیدنی را همراه با مقداری دارچین دم کنید.

خوردن چای سیاه بعد از غذا

یکی از بدترین عاداتی که اکثر ایرانی‌ها به آن مبتلا هستند، نوشیدن چای سیاه بلافاصله بعد از غذا است. نوشیدن چای بلافاصله بعد از مصرف مواد خوراکی به دلیل وجود ترکیباتی که دارد مانع جذب مواد مغذی غذا می‌شود. بهترین زمان مصرف چای بعد از غذا نیم الی یک ساعت پس از صرف غذا است. به ویژه اگر به کمخونی دچار هستید مصرف چای بلافاصله بعد از صرف غذا مانع جذب آهن می‌شود.

خوردن چای بعد از غذا برای مردان

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که مصرف چای بعد از غذا برای خانم‌ها مضر و برای آقایان مفید است. همانطور که اشاره کردیم مصرف چای مانع از جذب آهن غذا می‌شود. اکثر زنان به کمبود آهن دچار هستند و نوشیدن چای بلافاصله بعد از وعده اصلی غذایی این کمبود را تشدید می‌کند.

چای دارای ترکیبی به نام اسید‌تانیک است که این ماده جاذب املاح پرارزشی مانند آهن، کلسیم، منیزیم و روی است که این ماده می‌تواند برای خانم‌ها به دلیل کمبود آهن بدنشان مشکل ساز بوده، چون بدن انسان در روز به ۱۲ میلی‌گرم آهن نیاز دارد که به طور استاندارد در خانم‌ها ۱۰ میلی‌گرم و در آقایان ۱۵ میلی‌گرم است و مصرف چای بعد از غذا، برای آقایان مفید ولی برای خانم‌ها مضر است چون آهن غذا را جذب کرده و بدن آن‌ها از آهن خالی می‌ماند. مصرف زیاد چای می‌تواند با عوارضی چون درد معده، اختلال در سیستم گوارشی، رفلاکس معده و... در زنان و مردن می‌شود.

خرید چای سبز

برای خرید چای سبز به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

خوردن چای بعد از غذای چرب

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که نوشیدن چای بلافاصله بعد از غذا عواض ناشی از غذای چرب را خنثی می‌کند. این تصور کاملاً اشتباه است. همانطور که در طول مقاله بار‌ها اشاره کردیم خوردن چای بلافاصله بعد از غذا توصیه نمی‌شود. با این حال اگر غذای چرب میل کرده‌اید و قصد دارید از اثرات و عوارض آن بکاهید، می‌توانید با نوشیدن چای زنجبیل این کار را انجام دهید.
دم کردن چای با مقدار اندکی زنجبیل ضمن برخورداری از طعم و بوی لذت بخش از بروز مشکلاتی چون رفلاکس معده بعد از غذا‌های چرب پیشگیری می‌کند. نوشیدن این نوع چای نیز باید در فاصله نیم تا یک ساعت بعد از صرف وعده اصلی انجام گیرد.

بسیاری افراد معتقدند که چای سبز می‌تواند عوارض ناشی از خوراک چرب را از بین ببرد. این مسأله کاملاً اشتباه است. اگرچه چای سبز یک نوشیدنی عالی برای کاهش سایز و وزن و یک چربی سوز محسوب می‌شود با این حال نوشیدن چای سبز بعد از وعده‌های اصلی کار اشتباهی است و توصیه نمی‌شود. بهترین زمان مصرف چای سبز صبح و قبل از ورزش است.

جمع‌بندی

چای یک نوشیدنی محبوب در سراسر دنیا به ویژه ایران است. در ایران مصرف چای سیاه بیش از انواع دیگر چای مورد توجه است. مصرف چای اگر به اندازه و مطابق با استاندارد‌های تعریف شده باشد با مزایای بسیاری همراه است اما مصرف چای کهنه دم، غلیظ و در زمان نامناسب نه تنها هیج فایده‌ای برای بدن ندارد بلکه مضرات آن به مراتب بیشتر خواهد بود. ما در این مقاله به بررسی نکات مهم مرتبط با مصرف چای سیاه و چای سبز پرداختیم. 

 

 

 

 

 

مطالب دیگر

چای گس چای شمال با رنگی دلنشین و طعم گس خاص خود، در میان چای های ایرانی جایگاه ویژه ای دارد. این چای، محبوب دیرینه مصرف کنندگان قدیمی چای گیلان و چای خانه ها بوده است. طعم گس این چای، طعم اصیل چای را تداعی می کند و برای علاقه مندان به طعم های خاص بسیار دلچسب است.

راهنما نگهداری چای خشک چای، نوشیدنی محبوب بسیاری از مردم جهان، در انواع مختلفی از جمله چای سیاه، چای سبز و چای کیسه ای موجود است. اما آیا می دانید که نحوه نگهداری از چای می تواند بر طعم و عطر آن تأثیر بسیار زیادی بگذارد؟

از کجا بفهمیم چای دم کشیده|مدت زمان دم کشیدن چای ایرانی چای، نوشیدنی محبوب جهانی، همدم لحظات گرم و خنک زندگی ماست. چه در سرمای زمستان و چه در گرمای تابستان، یک فنجان چای می تواند لذتی وصف نا پذیر داشته باشد. اما گاه در حسرت طعم خاص و دل انگیزی هستیم که در یک کافه یا رستوران تجربه کرده ایم، در حالی که از همان نوع چای استفاده می کنیم.

اگر شما علاقه مند به چای ایرانی هستید، احتمالاً نام چای سر گل را شنیده اید. این چای به عنوان برترین و با کیفیت ترین چای ایرانی شناخته می شود و در بین سایر انواع چای های ایرانی، مورد توجه و محبوبیت بیشتری قرار دارد. با این حال برخی افراد با این چای آشنا نیستند. به همین دلیل در این محتوا قصد داریم چای سر گل، زمان برداشت چای سر گل بهاره و خواص چای سر گل را معرفی کرده و به بررسی تفاوت های موجود بین چای سر گل و چای ممتاز بپردازیم.

تاثیر چای داغ و سرد در بدن مصرف چای سیاه یکی از عادات مرسوم در کشور ماست. اما یکی از دغدغههایی که بسیاری از افراد در مورد مصرف چای سیاه دارند، انتخاب بین خوردن چای به صورت سرد یا گرم است. طبق ویژگی های مربوط به مصرف چای سیاه، دمای مورد نیاز آن برای مصرف میتواند متفاوت باشد.

بهترین دمنوش آرامش بخش آیا تا به حال به فکر استفاده از دمنوش های ضد استرس و اضطراب برای مقابله با استرس های روزمره افتاده اید؟ اضطراب و استرس واکنش هایی هستند که به رویداد های دلهره آوری که در طول روز و در زندگی روزمره با آنها مواجه می شویم، نشان می دهیم. اگر تجربه اضطراب و استرسی که هم ذهن و هم بدن را درگیر می کند طولانی باشد، ممکن است روند عادی زندگی ما را مختل کند و در اینجا نیاز به راهکار های درمانی داریم.

خوردن چای در شب نوشیدن چای قبل از خواب یکی از عادت های روزانه بسیاری از افراد می باشد. برخی افراد از این عادت برای بهبود خواب خود استفاده می کنند و اعتقاد دارند که نوشیدن چای قبل از خواب می تواند به خواب عمیق تر و بهتری کمک کند. اما باید توجه داشت که خوردن چای در شب می تواند مضراتی برای سلامتی بدن داشته باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

فشار خون چیست؟ فشار خون به دو قسمت تقسیم می شود: 1. فشار سیستولیک: این فشار به معنای فشار خون در هنگام پمپاژ خون توسط بطن های قلب است. این عدد بالا تری است که در خواندن فشار خون نمایش داده می شود.

بیشتر مردم در سراسر جهان به قهوه و چای علاقه دارند و معمولاً خواص و فواید این دو نوشیدنی مورد بحث قرار میگیرد. هر دو از موادی تشکیل شدهاند که میتوانند به سلامتی انسان کمک کنند. در ادامه محتوا، به خوردن چای و قهوه با هم، چای بهتر است یا نسکافه، چای سبز بهتره یا قهوه، مضرات چای و قهوه، خواص چای و قهوه اشاره خواهیم کرد.