بهترین دمنوش آرامش بخش

بهترین دمنوش آرامش بخش آیا تا به حال به فکر استفاده از دمنوش های ضد استرس و اضطراب برای مقابله با استرس های روزمره افتاده اید؟ اضطراب و استرس واکنش هایی هستند که به رویداد های دلهره آوری که در طول روز و در زندگی روزمره با آنها مواجه می شویم، نشان می دهیم. اگر تجربه اضطراب و استرسی که هم ذهن و هم بدن را درگیر می کند طولانی باشد، ممکن است روند عادی زندگی ما را مختل کند و در اینجا نیاز به راهکار های درمانی داریم.


اولین گام برای کاهش استرس و رسیدن به آرامش، شناسایی عواملی است که باعث ایجاد استرس و اضطراب می شوند؛ این عوامل می توانند عوامل فیزیولوژیکی مانند اختلالات هورمونی و ژنتیکی، عوامل محیطی مانند زلزله و سیل، یا مشکلات خانوادگی باشند که باعث ایجاد استرس و اضطراب می شوند.
اگر به دنبال راه های کاهش استرس، بهبود خواب یا بهتر شدن حال و روحیه خود هستید، می توانید از دمنوش های ضد استرس و ضد اضطراب استفاده کنید. در ادامه محتوا به معرفی بهترین نوشیدنی برای رفع استرس، نوشیدنی آرامبخش قبل خواب، دمنوش برای اعصاب و افسردگی و ... خواهیم پرداخت.

نوشیدنی آرامبخش قبل خواب 

خواب شبانه یکی از مهم ترین عوامل برای حفظ سلامتی شناخته می شود. خواب شبانه به مدت زمانی میان ۷ تا ۹ ساعت برای بدن لازم است. کامل بودن ساعت خواب در شبانه روز نتایج بسیاری را به همراه دارد، از جمله این نتایج می توان به بهبود عملکرد مغز، استحکام حافظه، تنظیم هورمون ها، متابولیسم بهتر بدن، افزایش خلق و خو، کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی، کاهش اضطراب و استرس و بهبود عملکرد در فرآیند ساخت عضلات اشاره کرد. بنابراین بی خوابی یا کمبود خواب، تأثیر مستقیمی بر روی سلامت روانی و جسمی انسان دارد. 
بسیاری از افراد با مشکل خواب مواجه هستند و ممکن است به دنبال راه حل های درمانی باشند. در اینجا ما به شما چندین نوشیدنی معرفی می کنیم که می توانند به شما کمک کنند تا خواب راحت و کافی داشته باشید.
•    شیر بادام گرم
•    آب آلبالو (گیلاس ترش)
•    آب نارگیل
•    شیر مالت

بهترین دمنوش آرامش بخش

دمنوش برای استرس و تپش قلب 

یک روش مناسب برای درمان تپش قلب در خانه، دور شدن از عوامل تحریک کننده علائم آن است. اما بعضی از گیاهان دارویی مانند اسطوخودوس، بابونه، بیدمشک، بهار نارنج و گل گاوزبان برای تسکین تپش قلب بسیار مؤثر هستند. بنابراین توصیه می شود مصرف دمنوش یا عرقیجات درست شده از این گیاهان را در برنامه روزانه خود جای دهید.
با توجه به تجربه ی متخصصان طب سنتی، اگر می توانید یک لیتر عرق سنبل الطیب و عرق بادرنجبویه را با کمی گیاه به لیمو (حدود ۶۰ تا ۷۰ گرم) مخلوط کنید و آنها را برای ۵ دقیقه به حرارت بگذارید، مصرف این عصاره برای زمان هایی که با تپش قلب مواجه می شوید، بسیار مفید است. ترکیب عرقیات گل گاوزبان، سنبل الطیب و بیدمشک با گلاب نیز به طور قابل توجهی موثر است. همچنین مصرف دمنوش گل ساعتی و تخم گشنیز به صورت منظم نیز مفید است. برای بهبود وضعیت، بهتر است میوه هایی مانند لیمو شیرین، پرتقال و سیب را بیشتر در رژیم غذایی خود جای دهید.

بهترین دمنوش برای اعصاب

علاقه مندان به طب سنتی به شدت بر تأثیر دمنوش های گیاهی در کاهش استرس و اضطراب تأکید می کنند. آنها دمنوش های مختلفی را با نام "خواب آور" به عنوان جایگزین برای قرص ها و دارو ها به افراد توصیه می کنند. انواع مختلفی از این دمنوش های گیاهی برای کاهش استرس مصرف می شوند و هر فرد با توجه به سلیقه ی خود می تواند از میان این دمنوش ها انتخاب کند. در ادامه چند مورد از این دمنوش ها را معرفی کرده ایم.

دمنوش برای استرس و اعصاب 


دمنوش نعنا جهت کاهش استرس

دمنوش نعنا، به عنوان یکی از بهترین گزینه های گیاهی برای کاهش استرس و اضطراب و آرامب خش اعصاب شناخته می شود. وقتی با استرس روبرو می شوید و احساس می کنید عضلات شما فشار و تنش دارند، نوشیدن دمنوش نعنا این خاصیت را دارد که عضلات شما را آرام می کند و استرس را کاهش می دهد.
نعنا یک گیاه بدون کافئین است، بنابراین مصرف دمنوش آن قبل از خواب به خواب شما آسیبی نمیزند و می توانید همزمان با کاهش استرس، به یک خواب آرام و عمیق دست پیدا کنید. یک نکته مهم که باید در مورد مصرف چای نعنا به خاطر داشته باشید، این است که در صورت بارداری، استفاده از دمنوش نعنا توصیه نمی شود، زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.

دمنوش بادرنجویه جهت کاهش استرس

دمنوش بادرنجویه، یک گزینه موثر برای کاهش استرس و اضطراب است. بادرنجویه، یک گیاه از خانواده ی نعناییان است که دارای طعمی مطلوب و دلپذیر است. مصرف دمنوش این گیاه می تواند بسیار مؤثر در کاهش بی قراری و بی خوابی باشد و به عنوان یک دمنوش آرام بخش استفاده شود.
گیاه بادرنجویه با کاهش سطح کورتیزول در خون، به طور مؤثری به آرامش فرد کمک می کند و میت واند حتی باعث کاهش عصبانیت نیز شود. این ویژگی های بادرنجویه، آن را به یک گزینه مطلوب برای مقابله با استرس و آرامش اعصاب تبدیل می کند.

دمنوش گل محمدی جهت کاهش استرس

دمنوش گل محمدی، با عطری بسیار دلپذیر همراه است و خواب آور می باشد، همچنین به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند. اگر شغلی با تنش زیاد دارید، توصیه می شود هر روز صبح یک فنجان از دمنوش گل محمدی میل کنید. این کار می تواند به شما کمک کند تا با استرس کاری مبارزه کنید.

بهترین دمنوش برای اعصاب

دمنوش اسطوخدوس جهت کاهش استرس

یکی از دمنوش های گیاهی بسیار موثر برای آرامش اعصاب، اسطوخودوس است. این گیاه تاثیرات تثبیت کننده ی خلق و خو دارد و به کاهش استرس و ایجاد آرامش در اعصاب کمک می کند. این گیاه به نام لاوندر هم شناخته می شود و به دلیل تأثیر قوی خود بر برخی افراد، برخی از آن را به عنوان "لورازپام گیاهی" نیز یاد می کنند.
در استفاده از دمنوش اسطوخودوس، یک نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه کرد و آن این است که این گیاه به دلیل خشک کنندگی، می تواند باعث خشکی مغز شود. بنابراین بهتر است شب ها از مصرف آن خودداری کنید.

دمنوش به جهت کاهش استرس

دمنوش به، یک راه حل طبیعی برای کاهش استرس است. این میوه خوشبو با داشتن انواع ویتامین های گروه B و مواد معدنی، می تواند به شما کمک کند تا استرستان کاهش یابد و همچنین اعصابی آرام داشته باشید. برای استفاده از دمنوش به، می توانید میوه یا برگ آن را در آب داغ ترکیب کنید تا دم بکشد و میل کنید. 

دمنوش بابونه جهت کاهش استرس

دمنوش بابونه، به عنوان یک دمنوش گیاهی، دارای ویژگی های ضد تپش قلب، ضد استرس و آرام کننده ی اعصاب است. اگر شما احساس می کنید که در مواجهه با استرس و فشار های زیاد، به دنبال یک راه حل طبیعی برای درمان آن هستید، می توانید به جای مصرف قرص های ضد استرس، از دمنوش بابونه استفاده کنید.
هنگام استفاده از دمنوش بابونه، به موارد زیر توجه کنید:
1. دمنوش بابونه دارای خواص گرمی است و برای افرادی با طبع گرم به ویژه جوانان، ممکن است مضر باشد.
2. این دمنوش در سنین بالا به عنوان یک تقویت کننده موثر برای سیستم ایمنی بدن شناخته می شود.
3. زنان باردار در سه ماهه اول بارداری نباید از دمنوش بابونه استفاده کنند.

دمنوش چای سبز جهت کاهش استرس

دمنوش چای سبز، یک روش طبیعی برای کاهش استرس است. چای سبز به عنوان یک داروی ضد استرس گیاهی شناخته می شود، که خواص دیگری نیز از جمله ضد التهاب و افزایش سوزش چربی دارد. این نوشیدنی حاوی مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها، پلی فنول ها و ال تیانین است. پلی فنول و ال تیانین که در چای سبز وجود دارد موجب کاهش استرس و اضطراب می شود. 

دمنوش برای اعصاب و افسردگی 

یکی از روش های رایج برای رفع خستگی و افزایش انرژی و آرامش اعصاب، استفاده از گیاهان دارویی و دمنوش است. در ادامه محتوا نیز قصد داریم به معرفی چند دمنوش گیاهی برای مقابله با افسردگی بپردازیم.

دمنوش جینسینگ

مصرف چای جینسنگ می تواند به کم شدن احساس خستگی کمک کند که اغلب با افسردگی و اضطراب همراه است. طعم چای جینسنگ کمی تلخ است، اما با اضافه کردن کمی شیرینی، می توانید طعمی لذیذ به آن ببخشید. تحقیقات نشان داده است که جینسنگ تأثیر قابل توجهی در بهبود خلق و خو و افزایش عملکرد شناختی دارد.

دمنوش زعفران

چای زعفران به خاصیت شادی بخش و نشاط آور بودن خود شناخته می شود. اگر احساس افسردگی یا کم انرژی بودن کردید، نوشیدن دمنوش زعفران می تواند به شما کمک کند تا روحیه تان بهبود یابد، زیرا ترکیبات موجود در آن می توانند بهبود گردش خون را افزایش دهند. با این حال مصرف زیاد آن توصیه نمی شود، به ویژه برای خانم های باردار که باید در مصرف زعفران دقت کنند.
مواد موجود در زعفران مانند کئورستین، التهاب و آسیب اکسیداتیو در مغز باعث افزایش سطح دوپامین در مغز می شوند. این ویژگی ها باعث می شود که چای زعفران نقش موثری در درمان افسردگی داشته باشد.

دمنوش نی جو دوسر

جو دو سر حاوی ترکیبات مغذی است که می تواند باعث کاهش کلسترول و پیشگیری از سخت شدن دیواره ی شریان ها شود. دمنوش نی جو دو سر، علاوه بر این که فواید زیادی دارد، مشکلات رایجی مانند اضطراب، بی خوابی و استرس مزمن را نیز کاهش می دهد. این دمنوش حاوی انواع متنوعی از مواد معدنی، ویتامین های گروه آ و ویتامین ب است.

گلدن میلک یا همان شیر طلایی

ترکیب اصلی چای گلدن میلک، زردچوبه می باشد که به عنوان یک نوشیدنی مفید برای کاهش علائم افسردگی و اضطراب شناخته می شود. دلیل اثر مفید زردچوبه در این چای، وجود ترکیبات ضد التهاب قوی در آن است. تحقیقات نشان داده است که التهابات سیستماتیک می تواند عاملی در بروز افسردگی، اضطراب و ناراحتی های روحی و روانی باشد. 

دمنوش رزماری

مطالعات نشان می دهد که رزماری می تواند به تحریک و تقویت فعالیت و سلامت مغز کمک کند. ترکیبات موجود در رزماری باعث بهبود حافظه می شوند و این گیاه دارای یک ماده ضد التهاب به نام کارنوزیک اسید است که موجب حفاظت از سلول های مغزی می شود.

دمنوش بابونه

استفاده از بابونه می تواند سیستم گوارش و اعصاب شما را آرام کند. دمنوش بابونه یک نوشیدنی مفید برای مصرف قبل از خواب است. اگر شب ها دچار بی قراری و اضطراب هستید، نوشیدن یک فنجان چای بابونه می تواند شما را در داشتن خوابی آرام و راحت کمک کند.
 

مطالب دیگر

چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در ایران و بسیاری از کشور های جهان است. این نوشیدنی گرم و دلنشین، نه تنها در مراسم های مختلف، بلکه در طول شبانه روز مورد استفاده بسیاری از مردم قرار می گیرد. به همین دلیل، شناخت و انتخاب بهترین چای ایرانی، اهمیت ویژه ای برای طرفداران این نوشیدنی گرم دارد.

چای گس چای شمال با رنگی دلنشین و طعم گس خاص خود، در میان چای های ایرانی جایگاه ویژه ای دارد. این چای، محبوب دیرینه مصرف کنندگان قدیمی چای گیلان و چای خانه ها بوده است. طعم گس این چای، طعم اصیل چای را تداعی می کند و برای علاقه مندان به طعم های خاص بسیار دلچسب است.

راهنما نگهداری چای خشک چای، نوشیدنی محبوب بسیاری از مردم جهان، در انواع مختلفی از جمله چای سیاه، چای سبز و چای کیسه ای موجود است. اما آیا می دانید که نحوه نگهداری از چای می تواند بر طعم و عطر آن تأثیر بسیار زیادی بگذارد؟

از کجا بفهمیم چای دم کشیده|مدت زمان دم کشیدن چای ایرانی چای، نوشیدنی محبوب جهانی، همدم لحظات گرم و خنک زندگی ماست. چه در سرمای زمستان و چه در گرمای تابستان، یک فنجان چای می تواند لذتی وصف نا پذیر داشته باشد. اما گاه در حسرت طعم خاص و دل انگیزی هستیم که در یک کافه یا رستوران تجربه کرده ایم، در حالی که از همان نوع چای استفاده می کنیم.

اگر شما علاقه مند به چای ایرانی هستید، احتمالاً نام چای سر گل را شنیده اید. این چای به عنوان برترین و با کیفیت ترین چای ایرانی شناخته می شود و در بین سایر انواع چای های ایرانی، مورد توجه و محبوبیت بیشتری قرار دارد. با این حال برخی افراد با این چای آشنا نیستند. به همین دلیل در این محتوا قصد داریم چای سر گل، زمان برداشت چای سر گل بهاره و خواص چای سر گل را معرفی کرده و به بررسی تفاوت های موجود بین چای سر گل و چای ممتاز بپردازیم.

تاثیر چای داغ و سرد در بدن مصرف چای سیاه یکی از عادات مرسوم در کشور ماست. اما یکی از دغدغههایی که بسیاری از افراد در مورد مصرف چای سیاه دارند، انتخاب بین خوردن چای به صورت سرد یا گرم است. طبق ویژگی های مربوط به مصرف چای سیاه، دمای مورد نیاز آن برای مصرف میتواند متفاوت باشد.

خوردن چای در شب نوشیدن چای قبل از خواب یکی از عادت های روزانه بسیاری از افراد می باشد. برخی افراد از این عادت برای بهبود خواب خود استفاده می کنند و اعتقاد دارند که نوشیدن چای قبل از خواب می تواند به خواب عمیق تر و بهتری کمک کند. اما باید توجه داشت که خوردن چای در شب می تواند مضراتی برای سلامتی بدن داشته باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

فشار خون چیست؟ فشار خون به دو قسمت تقسیم می شود: 1. فشار سیستولیک: این فشار به معنای فشار خون در هنگام پمپاژ خون توسط بطن های قلب است. این عدد بالا تری است که در خواندن فشار خون نمایش داده می شود.

بیشتر مردم در سراسر جهان به قهوه و چای علاقه دارند و معمولاً خواص و فواید این دو نوشیدنی مورد بحث قرار میگیرد. هر دو از موادی تشکیل شدهاند که میتوانند به سلامتی انسان کمک کنند. در ادامه محتوا، به خوردن چای و قهوه با هم، چای بهتر است یا نسکافه، چای سبز بهتره یا قهوه، مضرات چای و قهوه، خواص چای و قهوه اشاره خواهیم کرد.